پنج شنبه، 8/12/98 (سال توليد ملي)
به پايگاه ستاد تحول صنايع و معادن خوش آمديد.
   
نام کاربري:رمزعبور:
  
پرونده بنگاهعضويتراهنماارتباط با مادرباره ما
ايجاد صفحه جديدتنظيم اين صفحهتنظيم نماي درگاه
 در اين درگاه از مرورگر اينترنت اكسپلورر استفاده كنيد    اقدامات پيشنهادي براي كاهش هزينه هاي انرژي در صنعت    
صفحه اصلي
بهين ياب
تازه ها
مولدهاي برق
بازسازي و تكميل

   اخبار تحول صنايع و معادن   
معاون وزیر نیرو خبر داد:تمهیدات وزارت نیرو برای برق تابستانی صنایعمعاون وزير نيرو خبر داد:تمهيدات وزارت نيرو براي برق تابستاني صنايع
تاريخ: 01/04/1390

معاون وزير نيرو از تمهيدات جديد براي تامين برق مورد نياز صنايع در تابستان خبرداد و گفت: تعيين روزهاي تعطيل صنايع، انتقال مصارف به ساعات غيرپيك، تخفيف براي همراهي صنايع در تابستان، ورود 5 هزار مگاوات ظرفيت جديد و انجام تعميرات نيروگاهي از جمله اين تمهيدات است

به گزارش واحد مركزي خبر، محمد بهزاد درادامه گفت: امسال خوشبختانه با توجه به تعميرات خوبي كه در واحدهاي نيروگاهي انجام شده و براي اولين بار، اين تعميرات در فروردين ماه به اتمام رسيده است، وضعيت به لحاظ تامين برق مورد نياز مردم نسبت به سال‌هاي گذشته بسيار مناسب‌تر است.
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي افزود: همچنين وزارت نيرو با برنامه‌ريزي‌هايي كه انجام داده، توانسته 5 هزار مگاوات نيروگاه جديد را از پيك سال گذشته تا پيك امسال وارد مدار كند؛ بر همين اساس به نظر مي‌رسد تمامي آمادگي‌ها در مجموعه صنعت برق كشور وجود دارد و به لحاظ وضعيت شبكه و مسائل فني، شرايط خوبي حاكم است.

برنامه‌اي براي خاموشي نداريم
وي از وجود 50 هزار نفر نيروي آماده به كار در شبكه برق كشور خبرداد و تصريح كرد: اين نيروها در 24 ساعت شبانه‌روز، در شبكه برق كشور، ديسپاچينگ ملي، برق‌هاي منطقه‌اي و سيستم‌هاي توزيع مستقر هستند و شرايط را تحت كنترل دارند. بر اين اساس، با توجه به اينكه سال گذشته 41 هزار مگاوات را در پيك مصرف تجربه كرده‌ايم، اگر اتفاق خاصي رخ ندهد، هيچ برنامه‌اي براي خاموشي نداريم؛ اگرچه تاكنون مورد خاصي را نيز در شبكه برق كشور پيش‌بيني نمي‌كنيم.
به گفته بهزاد، در اين ميان محدوديتي هم براي تامين برق واحدهاي صنعتي وجود ندارد و برنامه‌ريزي‌ها به نحوي است كه اگر مشكل فني در شبكه بروز كند، در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام شود.

برنامه‌هاي تامين برق صنعتي

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي خاطرنشان كرد: امسال به صنايع توصيه شده است كه مصارف خود را به غير زمان پيك منتقل كنند. در اين راستا، خوشبختانه هماهنگي ميان وزارتخانه‌هاي نيرو و صنايع و معادن انجام شده و در مناطق نيز، كارگروه‌هاي فعال بين برق و صنعت مشغول كار هستند.
وي اظهار داشت: حتي مشخص شده است كه هر كارخانه چه روزي از هفته تعطيل باشد؛ البته اين تعطيلات چرخشي و گردشي است و برنامه‌ريزي‌ها به نحوي است كه صنايع در چه ساعاتي از شبانه‌روز كار خود را متوقف و در روز ساعات ديگر هم با مديريت، مصارف خود را كنترل كنند.
بهزاد خاطرنشان كرد: همچنين پروژه مميزي انرژي در راستاي بهينه‌سازي مصرف انرژي برق و كاهش تلفات در واحدهاي صنعتي بزرگ اجرايي شده است تا تلفات اين بخش از مشتركان شبكه برق كشور، كاهش يابد.
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: يكي از روش‌هايي كه به صنايع توصيه شده تا ميزان برق مصرفي خود را كاهش دهند، بكارگيري ديزل‌ ژنراتورها و انجام تعميرات و تعطيلات تابستاني در زمان اوج مصرف است. اين طرح كه از ابتداي خردادماه عملياتي شده و تا پايان مردادماه هم ادامه مي‌يابد، از راهكارهاي مديريت بار به منظور كاهش بار شبكه در ساعات اوج مصرف در طول تابستان است.

جزئيات تخفيف مصارف تابستاني صنعت
به گفته بهزاد، در اين طرح، واحدهاي صنعتي با ديماند بالا به نسبت ميزان مشاركت در طرح از جمله تعداد روزهاي همكاري، ميزان كاهش پيك بار مصرفي و انرژي، از تسهيلات وزارت نيرو كه شامل تحفيف بهاي انرژي و ديماند است، برخوردار مي‌شوند.
وي اظهار داشت: مصرف برق صنعتي كشور خوشبختانه با بكار بستن روش‌هاي بهينه‌سازي مصرف برق بعد از هدفمندي يارانه‌ها به نحو مناسبي كاهش داشته است و اين كاهش، هم در پيك مصرف و هم در مصرف انرژي موثر بوده است.
به گفته معاون وزير نيرو، به طور متوسط در فروردين‌ماه سالهاي گذشته، 8 درصد در مصرف انرژي رشد را شاهد بوده‌ايم كه امسال علاوه بر توقف رشد، ميزان مصرف انرژي 4 درصد كاهش يافته است؛ بر اين اساس محاسبات كاهش 12 درصدي مصرف انرژي در فروردين ماه سال جاري نسبت به سال گذشته را نشان مي‌دهد؛ همچنين مصرف انرژي در پيك مصرف سالهاي قبل هم همواره 7 درصد را تجربه مي‌كرد، اما هم اكنون علاوه بر اينكه پيك مصرف بالا نرفته بلكه 5 درصد هم كاهش يافته است؛ بنابراين در پيك مصرف نيز 12درصد كاهش را شاهد هستيم.

نرخ برق صنعتي بدون تغيير
بهزاد به مردم توصيه كرد كه با توجه به نزديك شدن به اوج گرما، مشتركان در بخش‌هاي صنعتي، خانگي، كشاورزي و عمومي رعايت اصول صرفه‌جويي و مديريت را انجام دهند تا با توجه به كارهايي كه در مجموعه وزارت نيرو و صنعت برق انجام شده و مديريت خوبي كه از سوي متشركان پيش مي‌آيد، به اتفاق تابستان خوبي را سپري كنيم.
وي اظهار داشت: در فاز دوم اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، نرخ‌هاي ترجيحي- تبعيضي براي بخش صنعت در نظر گرفته نشد؛ چراكه تغييري در نرخ صنايع نسبت به فاز اول انجام نشده است. به اين معنا كه همان نرخ متوسط صنايع كه 40 تومان بود، بدون تغيير باقي ماند.
بهزاد گفت: براي حمايت جدي از صنايع، حتي يك ريال هم به نرخ برق صنعتي اضافه نشده است.

روايت بهزاد از قبوض برق صنعتي
معاون وزير نيرو با اشاره به روند پرداخت قبوض برق از سوي واحدهاي صنعتي، گفت: واحدهاي صنعتي به موقع قبوض برق خود را پرداخت مي‌كنند و البته بيشتر آنها هم براي اين پرداختي‌ها از وزارت صنايع وام دريافت كرده‌اند؛ چراكه متوسط قيمت برق آنها در قبل از اجراي هدفمندي 20 تومان به ازاي هر كيلووات ساعت بوده كه بعد از اجراي قانون به 40 تومان رسيده است كه به طور متوسط، صورتحساب آنها 2 برابر شده است.
وي اظهار داشت: صنايع نيز وام دريافت كرده و قبوض خود را پرداخت مي‌كنند، البته برخي از آنها نيز با بهينه‌سازي مصارف خود، اين مابه التفاوت را تا حد زيادي جبران كرده‌اند.
به گفته بهزاد، صنعتي‌ها قبوض برق خود را پرداخت مي‌كنند و اگر مورد خاصي باشد، وارد مذاكره مي‌شويم. البته اگر نياز باشد، وزارت نيرو با توجه به نيازي كه براي كارهاي جاري و سرمايه‌گذاري به درآمد ناشي از پرداخت قبوض برق دارد، ممكن است وارد عمل شود.
اظهارنظر 
بازگشت