شنبه، 30/6/98 (سال توليد ملي)
به پايگاه ستاد تحول صنايع و معادن خوش آمديد.
   
نام کاربري:رمزعبور:
  
پرونده بنگاهعضويتراهنماارتباط با مادرباره ما
ايجاد صفحه جديدتنظيم اين صفحهتنظيم نماي درگاه
 
صفحه اصلي
تازه ها
مولدهاي برق
بازسازي و تكميل
بهين ياب

   سامانه توليد و مصرف   

اهداف محدوده 
آخرين ويرايش: 09/08/1388
[-STARTPAGE-]
 
 

اهداف کمپرسورها

 

راهبرد های افزایش بازدهی کمپرسورها

 

کاهش دمای هوای ورودی

دمای هوای ورودی بالاتر، توان مکانیکی یا الکتریکی و در نتیجه انرژی مصرفی بالاتری را در پی خواهد داشت. یک راه بسیار ساده برای کاهش دمای هوای ورودی، نصب لوله کشی برای اتصال کمپرسورها به بیرون از اتاق کمپرسور خانه است که کمپرسور هوای ورودیش را از محیط بیرون بکشد. تجربه نشان داده است که استفاده از هوای سردتر بیرون از کارخانه به جای هوای داخل می تواند تا شش درصد باعث صرفه جویی در توان کمپرسور شود

 

کاهش فشار تخلیه

هنگامیکه ماکزیمم فشار مورد نیاز توسط کلیه تجهیزات مصرف کننده انتهایی در یک تاسیسات، بطور چشمگیری پایین تر از فشار تحویلی توسط سیستم هوای فشرده باشد، کاهش فشار تخلیه به منظور کاهش مصرف انرژی کمپرسور توصیه می گردد. تخمین زده شده که به ازای هر Kpa 15اضافه فشار تحویلی، 1% انرژی بیشتر توسط کمپرسور لازم است. افزایش فشار تحویلی بیش از میزان مورد نیاز آثار سوء دیگری را در سیستم هوای فشرده بجا می گذارد. بویژه، اضافه فشار، اتلاف هوای فشرده از محل های نشتی را افزایش می دهد.

 

بازیافت حرارت از کمپرسورها

عمل فشرده سازی هوا انرژی زیادی مصرف می کند. اما مقدار خیلی کمی از این انرژی به صورت حرارت همراه هوای فشرده به خروجی منتقل می گردد. بیش از 90% این انرژی توسط عملیات خنک سازی خارج شده و یا توسط تشعشع تلف می شود. این حرارت دارای دمای کم در حدود 80 درجه سانتیگراد می باشد و همین موضوع استفاده از آن را مشکل می سازد. با این حال توسط سیستم های خاص در حدود 80% آن قابل بازیابی است.

 

نصب سیستم های کنترل اتوماتیک

بازده کمپرسورها در زیر ظرفیت نامی، به شدت کاهش می یابد. برای جلوگیری از کار کردن کمپرسور به هنگام عدم نیاز، می توان از سیستم کنترل اتوماتیک برای خاموش و روشن کردن آن استفاده کرد.

 

انتخاب فیلتر یا صافی هوای مناسب

از صافی ها جهت تصفیه هوای ورودی کمپرسورها استفاده می شود. در انتخاب یک صافی، کارآیی و افت فشار حاصل از آن باید در نظر گرفته شود. بنابراین انتخاب صافی های مناسب و تمیز کردن دوره ای آن ها، در کاهش مصرف انرژی نقش زیادی دارد.

 

جلوگیری از نشتی هوا

نشتی ها موجب افت فشار در سیستم می شود و موجب کار کردن کمپرسور در ظرفیتی بالاتر از ظرفیت مورد نیاز و افزایش هزینه های انرژی و هزینه های تعمیر و نگهداری می شود بنابراین باید نسبت به رفع نشتی های موجود و جلوگیری از اتلاف انرژی، اقدام نمود. تخمین زده می شود که نشتی هوای فشرده می تواند تا 25 درصد هوای فشرده تولیدی در تاسیسات هوای فشرده صنعتی باشد.

 

استفاده از کمپرسورهای با کنترل کننده دور متغیر VSD

اگر چه کمپرسورهای VSD در بارهای بالا اندکی بیشتر از کمپرسورهای با سرعت ثابت انرژی مصرف می کنند ( که به علت افت های الکتریکی در محرک با سرعت متغیر است) اما در بقیه ی موارد این نوع از کمپرسورها، بهینه ترین نوع کمپرسور هستند. هرچه درصد بارگذاری بر روی VSD کمتر باشد میزان صرفه جویی انرژی بیشتر خواهد شد.

 

 اظهارنظر  پرسش

 

 

استانداردها

 

o استاندارد ملی ایران 4335-2: کمپرسورهاي تبريد- روش اندازه گيري مصرف انرژي

o استاندارد ملی ایران 305: ويژگي هاي صافي هاي هواي انواع موتور درون سوز و انواع کمپرسور

o استاندارد ملی ایران 4335: کمپرسورهاي تبريد - روشهاي آزمون تعيين ظرفيت

o استاندارد ملی ایران 4393: کمپرسورهاي رفت و برگشتي مورد استفاده در فرايندهاي صنعتي- ويژگيها و برگه‌هاي اطلاعاتي طراحي و ساخت

o استاندارد ملی ایران 4908: کمپرسورها – طبقه بندي

o استاندارد ملی ایران 4909: کمپرسورهاي هوا از نوع ثابت - آئين کار و مقررات ايمني

o استاندارد ملی ایران 5051: کمپرسورهاي هوا از نوع جابجايي مثبت و مکنده‏ها (روشهاي اختصاري آزمون پذيرش)

o استاندارد ملی ایران 7662-1: کمپرسور‌ها و پمپ‌‌هاي خلاء - الزامات ايمني قسمت اول: کمپرسورها

o استاندارد ملی ایران 8153-2: کمپرسورها ، ماشين‌ها و ادوات بادي- واژه نامه قسمت دوم: کمپرسورها

 

 اظهارنظر  پرسش

 

 

           

[-ENDPAGE-]
ارسال به دوستان
اطلاعات اختصاصيطرح تحول اقتصادي در صنعت و معدنrootاطلاعات عمومي بازسازي و تكميلاطلاعات عمومي نان صنعتيسامانه توليد و مصرفrootراهنمااطلاعات عمومي مولدهاي برقارتباط با ماراهنماي درگاهتجهيزات صنعتيفلزاتكاني هاي غير فلزيمواد غذائيلاستيكنساجيچوب و كاغذراهنماي فرايند افزايش كارايي انرژي واحد توليديراهنماي فرآيند احداث مولد مقياس كوچكگزارش عملكرد سازمان هابسته حمايتيقيمت گذاري انرژي (برق، گاز و سوخت مايع)برنامه هاي بهره وريبرنامه هاي جبرانيپرسش هاي متداولدريافت فايل هاانرژيffffفولادريخته گريآلومينيومراهنماي مديرانffffكمپرسورالكتروموتورديگ بخارفنبازيافت گرما از توليد برقتوليد برق از بازيافت گرماتوليد برق از فشار گازسيمانكاشي و سراميكشيشهآجرقند و شكرشيربازسازي و يا تكميل فرايند توليدافزايش عرضه محصولات بهينهجايگزيني خط توليدتامين انرژيمحدود سازي فرآيندها و محصولات آتيبرقمولدهاي پر بازدهتوليد پراكنده برقگسترش مولدهاي تركيبيتوجيه اقتصادي توليد تركيبيسياستهاي حمايتياطلاعات تماسسامانه هاي نرم افزاريتبادل فايلالكتروموتورهاكوره هاكمپرسورهاگرمايش و سرمايشرشته فعاليت هاتوليد و مصرف نانكارخانجات آردنان سالمفناوري‌ ها و استانداردهامصرف انرژي براي تهيه نانروش شناسايي محصولات بهينهليست اوليه محصولات شناسايي شدهبدون عنوانبرنامه راهبردي صنعت و معدن