چهارشنبه، 1/8/98 (سال توليد ملي)
به پايگاه ستاد تحول صنايع و معادن خوش آمديد.
   
نام کاربري:رمزعبور:
  
پرونده بنگاهعضويتراهنماارتباط با مادرباره ما
ايجاد صفحه جديدتنظيم اين صفحهتنظيم نماي درگاه
 
صفحه اصلي
بهين ياب
تازه ها
مولدهاي برق
بازسازي و تكميل

   سامانه توليد و مصرف   

محدوده وضعيت اهداف 
آخرين ويرايش: 14/08/1388
[-STARTPAGE-]
 
 

دیگ های بخار

 

 مقدمه

دیگ های بخار وسیله ای برای تولید آب گرم یا بخار یعنی تولید انرژی حرارتی می باشند. دیگ های بخار از سه قسمت تشکیل شده اند که عبارتند از:

1- مشعل: که در آنها سوخت و هوا با هم مخلوط و مشتعل می شوند

2- کوره: که در آن حرارت ناشی از مشعل ها آزاد می شود

3- سیستم آبی: که حرارت ایجاد شده در نتیجه احتراق را دریافت می نماید.

 

ویژگی ها و کاربردها

انواع دیگ بخار

دیگ های بخار انواع مختلفی دارند که در این قسمت دو نوع از این دیگ ها معرفی می شوند:

الف) دیگ با لوله دود

در این نوع دیگ ها، گازهای احتراق داخل لوله و آب در اطراف لوله ها جریان می یابد و در اثر انتقال حرارت، آب به بخار تبدیل و از سیستم خارج می شود (معمولاً قطر لوله ها بین 1.2 تا 4 اینچ می باشد). بیشترین فشار کار این نوع دیگ ها 25 بار بوده و دارای ظرفیتی بین 0.5 تا 10 تن بخار در ساعت می باشند.

ب) دیگ با لوله های آب

در این نوع دیگ ها، آب در داخل لوله ها و گازهای داغ در بیرون لوله ها جریان دارد و در اثر انتقال حرارت، آب به بخار تبدیل شده و از آن خارج می شود. قطر لوله های آب بین 5 تا 6 اینچ می باشد. وقتی که مقدار بخار تولیدی بیش از ton/h10 با فشار تولیدی بالاتر از bar20 مورد استفاده باشد، از این نوع دیگ ها استفاده می شود.

 

تلفات انرژی دیگ های بخار

الف) تلفات گازهای خروجی: بزرگترین بخش اتلاف حرارتی در دیگ های بخار در نتیجه خروج گازهای داغ زائد است. بخشی از این حرارت را می توان نگهداری و بازیافت نمود.

ب) تلفات تابش و همرفتی: این تلفات برای دیگ های پیشرفته بسیار پایین است ولی در این دیگ های قدیمی تا 10% هم می رسد. این تلفات در بار کامل کاهش می یابد.

ج) تلفات انرژی الکتریکی: بیشترین تلفات انرژی الکتریکی در فن های دیگ بخار رخ می دهد که به علت استفاده از موتورهای الکتریکی کم بازده، حدود 30 تا 50% انرژی الکتریکی هدر می رود.

د) تلفات حرارتی آب بلودان (زیر کش): بخشی از حرارت توسط آب زیر کش به هدر می رود که می توان با کاهش میزان بلودان، اتلاف حرارتی را به حداقل رساند. همچنین می توان حرارت بلودان را بازیافت و نگهداری نمود.

ر) تلفات حرارتی ناشی از رسوبات داخل دیگ بخار: بر اثر رسوب در جداره داخلی لوله های جریان گاز های داغ و آب، انتقال حرارت به خوبی صورت نمی گیرد و در نهایت تلفات حرارتی افزایش می یابد. هم چنین ممکن است که املاح جامد همراه بخار، باعث آسیب دیدگی پره های توربین شود.

ز) نشتی بخار: یکی از آشکارترین منبع تلفات در سیستم توزیع می باشد. یک نشتی کوچک می تواند انرژی زیادی را تلف کند.

 

طرح دیگ بخار

 

 

 

 اظهارنظر  پرسش

 

اطلاعات بیشتر

مقالات

• بهره وری انرژی در دیگ های بخار؛ سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا)

• Boiler efficiency improvement.

• Boilers.

• Energy Management Opportunities – TIPS.

• Types of Boilers Used in Industries.

• Boiler Components.

• Boiler and heater operational control.

• Heating and Hot Water.

• Turbo Fire XL Boiler.

• Boilers Design.

• Boiler Blowdown.

• Increasing the Energy Efficiency of Boiler and Heater Installations.

• Boiler Types.

• Parameters for Selection of Boilers.

وبگاه ها

 • www.saba.org.ir

 • http://www.energymanagertraining.com/

 

 اظهارنظر  پرسش

 

 

[-ENDPAGE-]
ارسال به دوستان
سامانه توليد و مصرفاطلاعات عمومي بازسازي و تكميلاطلاعات اختصاصيطرح تحول اقتصادي در صنعت و معدنrootrootاطلاعات عمومي نان صنعتيراهنمااطلاعات عمومي مولدهاي برقارتباط با ماراهنماي درگاهتجهيزات صنعتيفلزاتكاني هاي غير فلزيمواد غذائيلاستيكنساجيچوب و كاغذگزارش عملكرد سازمان هاراهنماي فرايند افزايش كارايي انرژي واحد توليديراهنماي فرآيند احداث مولد مقياس كوچكبسته حمايتيقيمت گذاري انرژي (برق، گاز و سوخت مايع)برنامه هاي بهره وريبرنامه هاي جبرانيپرسش هاي متداولدريافت فايل هاانرژيffffفولادريخته گريآلومينيومراهنماي مديرانffffكمپرسورالكتروموتورديگ بخارفنبازيافت گرما از توليد برقتوليد برق از بازيافت گرماتوليد برق از فشار گازسيمانكاشي و سراميكشيشهآجرقند و شكرشيربازسازي و يا تكميل فرايند توليدافزايش عرضه محصولات بهينهجايگزيني خط توليدتامين انرژيمحدود سازي فرآيندها و محصولات آتيبرقمولدهاي پر بازدهتوليد پراكنده برقگسترش مولدهاي تركيبيتوجيه اقتصادي توليد تركيبيسياستهاي حمايتياطلاعات تماسسامانه هاي نرم افزاريتبادل فايلالكتروموتورهاكوره هاكمپرسورهاگرمايش و سرمايشرشته فعاليت هاتوليد و مصرف نانكارخانجات آردنان سالمفناوري‌ ها و استانداردهامصرف انرژي براي تهيه نانروش شناسايي محصولات بهينهليست اوليه محصولات شناسايي شدهبدون عنوانبرنامه راهبردي صنعت و معدن