شنبه، 30/6/98 (سال توليد ملي)
به پايگاه ستاد تحول صنايع و معادن خوش آمديد.
   
نام کاربري:رمزعبور:
  
پرونده بنگاهعضويتراهنماارتباط با مادرباره ما
ايجاد صفحه جديدتنظيم اين صفحهتنظيم نماي درگاه
 
صفحه اصلي
تازه ها
مولدهاي برق
بازسازي و تكميل
بهين ياب

   سامانه توليد و مصرف   

آخرين ويرايش: 12/08/1388
[-STARTPAGE-]
 
 

تولید برق از بازیافت گرما

 

تقريباً تمام نيروي برق دنيا (حدود 10 ميليارد وات) توسط موتورهاي گرمايي توليد مي‌شوند؛ اين موتورها توربين‌هاي بسيار بزرگ گاز يا بخار هستند که مي‌توانند گرما را به انرژي مکانيکي و سپس به الکتريسيته تبديل کنند. با اين حال بسياري از اين گرما (حدود 15 ميليارد وات) به الکتريسيته تبديل نشده و به صورت حرارت در محيط اطراف منتشر مي‌شود. حتي اگر بتوان مقادير بسيار کمي از اين حرارت را به الکتريسيته تبديل کرد، تأثير آن روي وضعيت انرژي بسيار زياد خواهد بود.

حرارت به طرق مختلف به الکتریسیته تبدیل می شود، اما روش تولید تقریباً مشابه است: حرارت به توربین منتقل شده و به انرژی مکانیکی تبدیل می شود و انرژی حاصله در ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل و مورد استفاده قرار می گیرد. منبع حرارتی ما می تواند آب یا بخار آب داغ و یا گازهای خروجی داغ باشد. برای تولید برق با توان بالا که بتوان در صنعت از آن استفاده کرد، دمای منبع حرارتی بایستی بیش از 450 درجه سانتی گراد باشد. البته در دماهای پایین هم برق تولید می شود ولی توان آن به حدی نخواهد بود که در صنایع بتوان از آن استفاده نمود.

 

 

نمونه ای از تولید برق از گرما: تولید الکتریسیته از حرارت دودکش

 

   برای مطالعه بیشتر

  مقالات  ●

• A sound way to turn heat into electricity

• Silicon Nanowire Thermoelectrics: Electricity from Waste Heat

• Temperature Rises for Devices That Turn Heat Into Electricity

 

  وبگاه ها  ●

 • http://www.appropedia.org/Sustainable_power_from_heat_engines

• http://www2.electronicproducts.com/

 

 اظهارنظر  پرسش

 
 
[-ENDPAGE-]
ارسال به دوستان
rootاطلاعات عمومي بازسازي و تكميلاطلاعات عمومي نان صنعتيسامانه توليد و مصرفrootاطلاعات اختصاصيطرح تحول اقتصادي در صنعت و معدنراهنمااطلاعات عمومي مولدهاي برقارتباط با ماراهنماي درگاهتجهيزات صنعتيفلزاتكاني هاي غير فلزيمواد غذائيلاستيكنساجيچوب و كاغذگزارش عملكرد سازمان هاراهنماي فرايند افزايش كارايي انرژي واحد توليديراهنماي فرآيند احداث مولد مقياس كوچكبسته حمايتيقيمت گذاري انرژي (برق، گاز و سوخت مايع)برنامه هاي بهره وريبرنامه هاي جبرانيپرسش هاي متداولدريافت فايل هاانرژيffffفولادريخته گريآلومينيومراهنماي مديرانكمپرسورffffالكتروموتورديگ بخارفنبازيافت گرما از توليد برقتوليد برق از بازيافت گرماتوليد برق از فشار گازسيمانكاشي و سراميكشيشهآجرقند و شكرشيربازسازي و يا تكميل فرايند توليدافزايش عرضه محصولات بهينهجايگزيني خط توليدتامين انرژيمحدود سازي فرآيندها و محصولات آتيبرقمولدهاي پر بازدهتوليد پراكنده برقگسترش مولدهاي تركيبيتوجيه اقتصادي توليد تركيبيسياستهاي حمايتياطلاعات تماسسامانه هاي نرم افزاريتبادل فايلالكتروموتورهاكوره هاكمپرسورهاگرمايش و سرمايشرشته فعاليت هاتوليد و مصرف نانكارخانجات آردنان سالمفناوري‌ ها و استانداردهامصرف انرژي براي تهيه نانروش شناسايي محصولات بهينهليست اوليه محصولات شناسايي شدهبدون عنوانبرنامه راهبردي صنعت و معدن