پنج شنبه، 6/9/99 (سال توليد ملي)
به پايگاه ستاد تحول صنايع و معادن خوش آمديد.
   
نام کاربري:رمزعبور:
  
پرونده بنگاهعضويتراهنماارتباط با مادرباره ما
ايجاد صفحه جديدتنظيم اين صفحهتنظيم نماي درگاه
 در اين درگاه از مرورگر اينترنت اكسپلورر استفاده كنيد    اقدامات پيشنهادي براي كاهش هزينه هاي انرژي در صنعت    
صفحه اصلي
بهين ياب
تازه ها
مولدهاي برق
بازسازي و تكميل

   اخبار تحول صنايع و معادن   
معاون برنامه ريزي وزير صنعت ، معدن و تجارت: قبض انبار به سندي قابل اتكا براي تضامين بانكي تبديل مي شود معاون برنامه ريزي وزير صنعت ، معدن و تجارت: قبض انبار به سندي قابل اتكا براي تضامين بانكي تبديل مي شود
تاريخ: 17/05/1391

معاون برنامه ريزي وزير صنعت ، معدن و تجارت گفت : با بهادار شدن قبض انبار ، قبض الكترونيكي به سندي قابل اتكا براي تضامين بانكي تبديل مي شود.

به گزارش شبكه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران (شاتا) ، سيد رضا فاطمي امين در نشست هم انديشي بانكهاي عامل براي ايجاد شيوه هاي جديد تامين مالي ، افزود : ايده تبديل قبض انبار به عنوان تضمين بانكي از يكسال پيش شروع و با امضاي تفاهم نامه سه جانبه با بانك دي ، شركت انبارهاي عمومي و وزارت صنعت ، معدن و تجارت وارد فاز اجرايي شد.
فاطمي امين همچنين با اشاره به امضاي تفاهم نامه سه جانبه مشابه با بورس كالا افزود : اگر بتوان تضامين را تسهيل و گسترش دهيم مبادلات به خوبي انجام شده و تقاضاي كاذب منابع مالي نيز كاهش مي يابد.
در اين نشست همچنين مسوول پروژه 'بقا ' در معاونت توسعه فناوري اطلاعات و توسعه و تجارت الكترونيك گفت : تاكنون خواب كالاي وارداتي و نياز توليد كنندگان داخلي به سرمايه در گردش ونيز نداشتن وثيقه كافي براي تامين مالي از بانكها و پيش فروش كردن محصول به قيمت ناچيز از مشكلات گريبانگير توليد كنندگان بوده است.
محمد جلال ، ميزان خواب سرمايه را در كشور حدود 30 ميليارد دلار برآورد كرد و گفت : اين رقم به قيمت تمام شده افزوده مي شود در حاليكه مي توان از اين ظرفيت به نحو مطلوبي استفاده كرد.
مشاور معاونت فناوري اطلاعات و توسعه تجارت الكترونيك با تشريح نحوه كار اظهار كرد : شركت انبارهاي عمومي به عنوان اپراتور، دارايي موجود اشخاص متقاضي در انبار را تحت نظارت خود در مي آورد و شركت بازرسي مشخصات كالا را ثبت و ضميمه قبض مي كند سپس مشخصات به سامانه الكترونيكي ارسال مي شود و نسخه پرينت شده قبض انبار به مشتري داده مي شود .
وي ادامه داد: مالك قبض مي تواند اين نسخه را در اختيار بورس كالا بگذارد و بورس نيز با استعلام الكترونيكي از شركت انبارهاي عمومي اران و در صورت آزاد بودن كالا و نداشتن مشكل در بورس به فروش مي رساند.
وي شفافيت قيمت ، افزايش مشتريان كالاي انبارهاي عمومي ، كاهش هزينه ها و خطاي بايگاني ، آزاد شدن سريع سرمايه و ايجاد وثيقه هاي مطمئن با نقد شوندگي بالا را از مزاياي بها دار شدن قبض انبار برشمرد.
در ادامه نشست ، مديرعامل شركت انبارهاي عمومي و خدمات گمركي ايران با اشاره به ايجاد بستر تحت وب اين سيستم در سراسر كشور و اجراي پايلوت آن در شعبه سمنان گفت : تا عيد سعيد فطر 3 ميليون متر مربع انبار تحت پوشش شركت انبارهاي عمومي ايران در 17 نقطه كشور وارد چرخه عملياتي اين پروژه مي شوند.
علي ملك افزود : در فاز دوم 15 هزار انبار آماده و ظرف 3 ماه شناسايي و استاندارد سازي و به شبكه اصلي متصل مي شوند .
وي همچنين از ارائه خدمات اين شركت در بستر بين المللي در فاز سوم با كمك بانكها و از ابتداي سال آينده خبر داد.
معاون عمليات و بازرگاني شركت انبارهاي عمومي ايران هم با اشاره به وجود حدود 20 مصوبه مجلس در اين زمينه افزود : دقت و كنترل لازم در سيستم شركت انبارهاي عمومي ايران هست و با بهادار شدن قبض انبار فرآيند اطلاع يابي از وضعيت كالا به صورت استعلام كتبي و الكترونيكي در اختيار بانكها خواهد بود.
مجيد كربلايي تصريح كرد : شركت انبارهاي عمومي ايران امين بانكهاست و در اين زمينه در كنار بانكها خواهد بود.
به گفته وي زير ساختهاي قانوني براي پذيرش اسناد الكترونيكي و دسترسي بانكها به اطلاعات مورد نياز به صورت آنلاين وجود دارد.
همچنين معاون بازاريابي و سرمايه گذاري بانك دي به عنوان اولين بانك پذيرنده قبض انبار به منظور تضمين بانكي ، اظهار كرد : برگزاري نشست هاي متعدد و مطالعات 9 ماهه منجر به امضاي تفاهم نامه سه جانبه اي بين بانك دي ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و شركت انبارهاي عمومي ايران شد و الزاماتي را براي هر سه طرف ايجاد كرد.
محمود صالحي تاكيد كرد : براي شفافيت بيشتر بايد آيين نامه اي تدوين و از طرف بانك مركزي ابلاغ شود .
وي همچنين از تصويب پذيرش قبض انبار به عنوان تضمين بانكي در هيات مديره اين بانك خبر داد و گفت : اين تفاهمنامه هم اكنون قابليت اجرايي دارد.
نمايندگان بانكهاي عامل شركت كننده در اين نشست نيز به بيان ديدگاهها ، ايرادات و الزامات اين فرآيند پرداختند.

اظهارنظر 
بازگشت